Ankara Evden Eve Nakliyat | Şehirlerarası Taşımacılık | 20 Yılı Aşkın Nakliyat

Taşınma Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Anasayfa >Taşınma Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Taşınma Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Taşınma Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Taşınma hazırlığı; taşınma sürecinin en önemli kısmıdır. Ev, ofis, iş yeri taşımak oldukça karmaşık bir süreçtir. Bu süreçte bilinçli hareket etmek gerekmektedir. Taşınma için yapılacakların iyi bilinmesi gerekmektedir.

Taşınma hazırlığı, taşınmak için en önemli kısmıdır. Planlama, listele yapma, temizlik, ayıklama gibi süreçlerden oluşur. Bu süreçleri doğru yapmak taşınmanın getireceği maddi manevi zorluklarından kurtulmayı sağlamaktadır.

Ankara evden eve nakliyat firmalarının araştırılması hazırlık sürecinin en önemli adımıdır. İşinde uzman nakliyeciler ile çalışmak en pratik taşınma yöntemidir. Nakliye şirketinin bulunması sonrasında iyi ön görüşme yapılması gerekmektedir. Eşya özellikleri, taşınma mesafesi, taşınma zamanı açık ve net şekilde ifade edilmelidir. Bunların ardından planlama listeleme, ayıklama-temizlik yapılmalıdır.

Taşınma Süreci Planlama

Ankara evden eve nakliyat araştırmaları ve görüşmeleri ardından yapılması gereken taşınma hazırlığı evresi; planlama yapma evresidir. Planlama; bir işin zaman aralığının, yöntem ve tekniklerinin, bu yöntem ve tekniklerin uygulanma sırasının belirlenmesi sürecine verilen isimdir.

Taşınma süreci planlama da taşınmanın sistemli şekilde yapılması için yapılmalıdır. Zamanlar belirlenmelidir. Taşınma günü ve zamanı belirlenmelidir. Hazırlık için yeterli zaman ayarlanmalıdır. En az bir aylık bir süreci toparlanma ve paketlemeye ayırmak gerekmektedir. İhtiyaç listesi hazırlanmalıdır. İhtiyaç fazlası olabilecek kullanılmayan ya da kullanılamayacak kadar eskimiş eşyaların ayıklanması için zaman ayarlanmalıdır. Paketleme sıralaması yapılmalıdır. Paketleme malzemeleri listelenmelidir. Değerli eşyalar listelenmelidir. Eşyaların kullanım sıklığı düşünülerek paketleme sıralaması yapılmalıdır.

Paketleme Hazırlığı ve Eşya Paketleme Sıralaması

Taşınma hazırlığı döneminin son basamağı paketleme hazırlığı ve eşya paketleme sıralamasıdır. Paketleme yapmadan önce mutlaka ayıklama yapılmalıdır. Kullanılan eşyalar ve kullanılmayan ayrılmalıdır. Ayrılan eşyaların değerleri incelenmelidir. Bağışlanabilecek olanlar bağışlanmalı, geri dönüşüme gidecek olanlar geri dönüşüme gönderilmeli, satılması gerekenler satılmalıdır. Taşınmada kullanılmayacak hiçbir eşya paketleneceklere karıştırılmamalıdır.

Eşyaların kırılabilme zarar görebilme ihtimalleri değerlendirilmeli ve değerlendirmeler sonucu paketleme malzemeleri alınmalıdır. Dayanıklı koliler ve koruyucu paketleme malzemeleri tercih edilmelidir.

Paketleme sıralaması ise mutlaka kullanım sıklığına göre yapılmalıdır. Taşınma süreci boyunca ihtiyaç duyulacak malzemeler ve eşyalar en sona bırakılmalıdır. Değerli eşyalar, evraklar ve kırılacak eşyalara öncelik verilmelidir. Bu eşyaların zarar görmemesi ve kaybolmaması sağlanmalıdır.